فیلم دونی|دانلود فیلم

آموزش دفاع شخصی – ایجاد یک مشت فولادی - فیلم دونی|دانلود فیلم

توضیحات
---
  • تاریخ : ۲۸ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 36 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای آموزش دفاع شخصی – ایجاد یک مشت فولادی بسته هستند

آموزش دفاع شخصی - ضربات کلاسیک

۲ روش برای ایجاد یک مشت فولادی
وقتی که مشت‌تان با باند و دستکش پوشیده شده باشد یک چیز است و وقتی دست خالی هستید چیز دیگر! استفاده از باند و دستکش سبب می‌شود که نیروی ضربه در تمام قسمت‌های مشت‌تان توزیع شود و به این ترتیب مچ‌تان را ثابت نگه می‌دارد و اینگونه از استخوان‌های ظریف دست‌تان محافظت می‌شود. اما داستان مشت زدن به سر اشخاص با دست‌های برهنه کاملاً یک چیز دیگر است…
زمانی که مشت‌های بدون پوشش شما به جمجمه پوشانده نشده یک فرد اصابت می‌کند، همیشه این احتمال را باید قائل باشید که استخوان‌های دست‌تان خواهد شکست. اما یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از آسیب رساندن به دست‌تان این است که مشت‌تان را محکم بگیرید. هرچه مشت‌تان را سفت بگیرید و انگشت‌های‌تان را محکم‌تر به یکدیگر بفشارید، آن وقت محافظتی که از استخوان‌های کارپال، متاکارپال و پنجه دست‌تان صورت می‌گیرد بیشتر خواهد شد. برای اینکه کمک کنیم درک بهتری از گرفتن یک مشت واقعاً قوی و محکم داشته باشید، در زیر یک کلیپ آموزشی از دفاع شخصی گذاشتیم که در آن مرحله به مرحله شیوه گرفتن این مشت‌ قوی را توضیح داده است. در این ویدئو شما موارد زیر را یاد خواهید گرفت:
۱- شیوه متداول و متعارف گرفتن یک مشت
۲- یک مشت جایگزین کمتر شناخته شده که توسط بنیان‌گذار کاراته شوتوکان مورد استفاده قرارمی‌گرفت
۳- اشتباهات رایجی که منجر به شکستن دست‌تان می‌شود
۴- نمونه‌هایی از مشت‌های کونگ‌فو که اکثرشان مزخرف است
ویدئوی زیر را نگاه کنید یا اینکه به پایین صفحه بروید و دستورالعمل‌های تصویری را ببینید:

خب حالا بیاید بیشتر درباره دو شیوه محبوب من برای گرفتن یک مشت قوی صحبت کنیم…
ما به مراحلی که در کلیپ بالا دیدید وارد می‌شویم و عکس‌هایی را هم قرار داده‌ایم که برای تفهیم بهتر موضوع و کارهایی که باید انجام دهیم، به شما کمک می‌کند.
 
روش یک
این یک روش امتحان پس داده و واقعی است که اکثر مربیان زبده هنرهای رزمی آن را به شما توصیه می‌کنند. این روش برای گرفتن یک مشت فوق‌العاده است و به کارتان خواهد آمد.

مشت محکم - دفاع شخصی
مراحل گرفتن یک مشت
۱- ابتدا پنجه‌تان را باز کنید و ۴ انگشت آن را تا جای ممکن صاف نگه دارید.
۲- حالا انگشت‌های‌تان را خم کنید تا نوک‌شان به قسمت فوقانی کف دست‌تان برسد.
۳- به چرخاندن انگشت‌های‌تان تا زمان فرو رفتن ناخن آنها در کف دستان ادامه دهید.
۴- حالا انگشت شست‌تان را روی ۴ انگشت دیگر بین مفاصل انگشت اول و دوم بگذارید تا مشت‌تان را محکم قفل کند.

توصیه می‌کنیم که حتماً بخش اشتباهات رایج را در پایان این مقاله نگاه کنید چون اگر هنگام مشت زدن به یک شی بسیار سخت مچ‌تان بشکند، واقعاً به دردسر می‌افتید.
 
روش ۲، چگونه مشت «کلاس قدیمی» بگیریم
تنها شیوه دیگری که برای گرفتن یک مشت در دفاع شخصی وجود دارد روشی است که من نام آن را روش «کلاس قدیمی» می‌گذارم. من اولین بار طرز گرفتن این مشت را در روش کاجونکنبوی آدریانو امپرادو زیر نظر فیلیپ جلیناس یاد گرفتم و از آن زمان آن به بعد منابع متفاوت دیگری را هم برای یادگیری آن در سیستم‌های کاراته قدیمی‌تر پیدا کرده‌ام. به عنوان مثال ، آموزش این روش در کتاب آموزش کاراته گیچین فوکوشی آمده است. مطابق دستورالعمل‌های زیر شما می‌توانید این مشت کلاس قدیمی را بگیرد که البته انجام آن نسبت به شیوه اول کمی متفاوت است.
مراحل گرفتن مشت کلاس قدیمی به این شرح است:

آموزش دفاع شخصی - ضربات کلاسیک

۱- ابتدا پنجه‌تان را باز کنید و ۴ انگشت آن را تا جای ممکن صاف نگه دارید.
۲- سه انگشت آخر را محکم بگیرید طوری که نوک آنها کف دست‌تان را لمس کند، طوری که انگار یک کلت در دست دارید.
۳- انگشت‌ اشاره را خم کنید اما برخلاف دیگر انگشتان، نوک آن صاف و نوکش را به سمت مچ دست‌تان نگه دارید.
۴- حالا انگشت شست‌تان را خم کنید و روی سایر انگشت‌‌‌ها بگذارید تا مشت‌تان قفل شود.

مشت «کلاس قدیمی» یک سلاح بسیار کارآمد است اما برای اینکه به یک سلاح غریزی تبدیل شود نیاز به تمرینات فراوانی دارد. مخصوصاً شما نیاز به تمرین دارید تا قادر باشید انگشتان‌تان را به شیوه‌ای صحیح و با سرعتی بسیار زیاد خم کنید. اصولاً شما باید در فاصله زمانی پرتاب مشت تا اصابت آن به هدف، بتوانید مشتی بی‌عیب و ‌نقص بگیرید، ضمن اینکه مشت و مچ دست‌تان را هم در اثر ضربه به یک شی سخت، محکم نگه دارید. با پیدا کردن مهارت در گرفتن این مشت، شما روشی کارآمد برای زدن ضربه‌ای سخت به طرف مقابل خواهید داشت و همینطور یک قطعه جالب برای اجرا در تمرینات‌تان پیدا کرده‌اید.
 
اشتباهات رایج در زمان گرفتن مشت
همانطور که در ابتدا آموزش‌مان گفتم، مشت زدن ذاتاً یک کار خطرناک است. هر زمان که شما مشت‌تان را بدون هیچ پوششی به سمت کسی پرتاب می‌کنید، این احتمال وجود دارد که به دست‌تان آسیب برسانید و احتمالش هم کم نیست. با این وجود باید کاری کنیم که استفاده از یک تکنیک اشتباه منجر به افزایش ریسک مصدومیت دست‌تان نشود. اینجا چند تا از رایج‌ترین روش‌هایی که در اثر زدن ضربات سنگین بدون استفاده از دستکش‌های بوکس و باند‌های مچ و پنجه، به مشت‌‌ها و مچ دست‌ آسیب می‌رسد را مرور می‌کنیم.

آموزش دفاع شخصی - اشتباهات
 
اشتباه رایج ۱، انگشتان شل و شست محکم نشده
مهم نیست که چه نوعی مشتی می‌زنید، مهم این است که مشت‌تان را محکم گرفته باشید و اینکه هیچ یک از انگشتان‌تان یا انگشت شست‌تان در زاویه‌ای اشتباه قرار نگرفته باشند. اگر مشت‌تان را شل گرفته باشید، استخوان‌های پنجه در کنار هم برای حمایت یکدیگر عمل نمی‌کنند. تمام آنهایی که در طول دعوا یا یک نزاع انگشت دست یا پای‌شان شکسته یا در رفته، می‌دانند که وقتی یک انگشت به تنهایی ضربه می‌خورد چقدر دردناک است. پس مشت‌تان را درست بچرخانید و آن را محکم فشار دهید تا هنگام ضربه زدن از آسیب خوردن آن جلوگیری کنید.
 
اشتباه رایج ۲، خم کردن مچ به پایین
خم کردن مچ دست به به سمت پایین ساعد هنگام زدن مشت هم یکی از اشتباهات رایجی است که منجر به مصدومیت می‌شود. زمانی که مشت‌تان به پایین خم شود، تمان نیروی وارده به آن پس از زدن ضربه به مچ‌تان وارد می‌شود نه به هدف و مچ هم جزو آن قسمت‌هایی از بدن است که از استخوان‌ها و رباط‌های نسبتاً ظریفی تشکیل شده است. علاوه بر این مصدومیت‌ از ناحیه مچ ممکن است زمان زیادی به طول بینجامد تا برطرف شود. پس نه تنها شما باید مشت‌تان را هنگام اصابت به هدف محکم بلکه باید آن را با ساعد‌تان در یک خط نگه دارید تا نیرویی که به هدف وارد می‌آید در یک خط مستقیم منتقل شود. هنگام زدن ضربه، مشت و ساعد شما باید استحکامی مانند یک کُنده‌ که آن را در شومینه خانه‌تان می‌اندازید داشته باشد.
 
اشتباه رایج ۳، خم کردن مشت به سمت بالا یا ضربه زدن با استخوان‌های اشتباه پنجه
این اشتباه نسبت به اشتباه قبلی دیگر کمتر رخ می‌دهد اما هنوز هم در بعضی موارد دیده می‌شود که مصدومیت‌های نسبتاً شدیدی را هم در پی دارد.
اول از همه اگر مشت‌ شما به سمت بالا خم شود (مثل زمانی که دارید به یک موتور سیکلت گاز می‌دهید)، آن وقت در اثر زدن ضربه احتمال مصدومیت شدید مچ‌تان وجود دارد. به این شیوه شما خودتان را در موقعیت قفل سریع مچ‌تان قرار داده‌اید که نمی‌توانید از آن رهایی پیدا کنید. علاوه بر این، بالا آوردن مشت‌ احتمالاً منجر به آن خواهد شد که با مهره‌های استخوانی ضعیف‌تر پنجه‌تان ضربه وارد ‌کنید. اگرچه برخی سیستم‌های کنگ‌فو هستند که در واقع ضربه زدن با مهره‌های استخوانی انگشت‌های کوچکتر را توصیه می‌کنند، اما حقیقیت این است که قدرت ضربه با هر چیزی جز مهره‌های استخوانی بزرگتر، تنها شدیداً احتمال مصدومیت شما را افزایش می‌دهد.
 
اشتباه رایج ۴، خم کردن مشت به داخل یا بیرون
اگر خم کردن مشت به بالا و پایین بد است، خم کردن آن به داخل و خارج هم بد است. زمانی که شما به فرد مورد نظرتان مشت می‌زنید، نقطه اصابت (مهر‌های استخوانی پنجه‌تان) باید به موازات مچ و ساعدتان باشد. همیشه جذب یا مقاومت در برابر نیرو، داشتن یک ساختار صاف بهتر از ساختار قوسی شکل است. خم شدگی مچ آن را ضعیف‌تر می‌کند و تمام سیستم دست‌تان را در معرض مصدومیت قرار می‌دهد.

 

آکادمی رزمی زوزه

آموزش دفاع شخصی – ایجاد یک مشت فولادی

کپی بدون اجازه=پیگیری قانونی

نوشته آموزش دفاع شخصی – ایجاد یک مشت فولادی اولین بار در وبسایت زوزه پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.