فیلم دونی|دانلود فیلم

خانه سینما فقط مراسم ختم برگزار نمی کند! - فیلم دونی|دانلود فیلم

توضیحات
---
  • تاریخ : ۱۱ام مهر ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 6 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای خانه سینما فقط مراسم ختم برگزار نمی کند! بسته هستند

تاسیس خانه سینما شماره ۳ در لاله زار، راه‌اندازی سایت بلیت‌فروشی فیلم
بانی فیلم، گروه سینمای ایران: نشست خبری هیات مدیره خانه سینما صبح یکشنبه گذشته در تالار سیف الله داد ساختمان شماره یک خانه سینما برگزار شد. در این نشست همایون اسعدیان، مرتضی رزاق‌کریمی، فاطمه معتمدآریا، کامران ملکی، مصطفی احمدی، روانبخش صادقی، علی قائم‌مقامی حضور داشتند.
همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره در ابتدا گفت: یکی از مسائلی که ما در خانه سینما با آن مواجه هستیم نبود یک ساختار مدون برای خانه سینما است. فاطمه معتمدآریا مسئولیت پیگیری نگارش و طراحی ساختار مدون خانه سینما را برعهده گرفته است.
همچنین بحث قراردادهایی که در سینما منعقد می‌شود از جمله موارد مهم است که مرتضی رزاق‌کریمی مسئولیت پیگیری تهیه یک قرارداد تیپ را برعهده گرفته و جزئیات آن به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
اسعدیان ادامه داد: ما معتقدیم اگر نحوه عضوگیری و همچنین قراردادها شفاف و مشخص شود مسائل دیگر همچون بیمه و امنیت شغلی نیز بهبود پیدا خواهد کرد. در بحث بیمه تکمیلی ما امسال با بیمه سرمد و بیمه رازی قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم و مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از بودجه خانه سینما صرف بیمه تکمیلی اعضای خانه سینما شده است. همچنین هزینه درمان و بستری کسانی که نیاز به درمان داشتند نیز انجام شده است.
ضمن اینکه ما در ارائه خدمات هیچ تفاوتی بین اعضا نگذاشته‌ایم و چه کسانی که کنار خانه سینما بودند و چه کسانی که با ما دشمنی کرده‌اند از خدمات برابر استفاده کردند و تمام اسناد هزینه‌های انجام شده موجود است.
وی با توجه به صرفه‌جویی صورت گرفته در جشن امسال خانه سینما گفت: سال قبل ۸۰۰ میلیون تومان هزینه برگزاری جشن شد و امسال با صرفه‌جویی‌های صورت گرفته این هزینه به ۵۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرد که با توجه به تورم افسارگسیخته ماه‌های اخیر هزینه کمی است.
وی همچنین خبر از راه‌اندازی ساختمان شماره ۳ خانه سینما در لاله‌زار و همچنین راه‌اندازی سایت بلیت‌فروشی فیلم تیکت داد و گفت: بزودی تلویزیون اینترنتی خانه سینما نیز راه‌اندازی می‌شود.
همایون اسعدیان با گلایه از برخی شبکه‌های تلگرامی که به گفته وی اخبار زرد را به کاربران منتقل می کنند گفت: متاسفانه در این فضا اخباری می‌بینیم علیه هنرمندان و سینماگران که درست نیست. اینکه علیه من دائم مطالبی منتشر می‌شود شاید از طرف من مسئله‌ای نباشد، اما نمی‌توانم این مسئله را درک کنم که چرا باید یک سایت و یا یک کانال تلگرامی مثلاً بنویسد، چرا همه درگذشتگان سینما از طیفی هستند که مخالف خانه سینما هستند و از طیف دیگری هیچ کسی فوت نمی‌کند.امروز پلیس فتا کاملاً پیگیر مسائلی است که علیه اهالی سینما در فضای مجازی در حال انتشار است.
فاطمه معتمد آریا یکی دیگر از حاضرین در جلسه بود که در پاسخ به این سوال بانی فیلم که چرا فقط هنگام مرگ به هنرمندان بها داده می شود و برخی از هنرمندان پیشکسوت علی رغم پرداخت حق عضویت خود از حمایت مادی و معنوی خانه سینما برخوردار نیستند و گاهی برای دریافت دستمزد هم نمی توانند روی این حمایت حساب کنند، بیان کرد: یک مسئله کلی در این زمینه وجود دارد و آن این است که هر قراردادی یک توافق دو نفره است. مهمترین کاری که الان آقای رزاق کریمی برای بستن قراردادهای یکسان و همسان دنبال می کنند، این است که تمام حقوق دو طرف رعایت شود. در هر قرار دادی یک سری موارد قانونی ذکر شده و مهمترینش این است که شما در یک تاریخ مشخص یک کاری را انجام بدهید و در همان تاریخ مشخص کار را به پایان برسانید. بنابراین وقتی زیر ورقه ای را امضا می کنید، باید متوجه این توافق دو طرفه باشید. اینجا یک هیات حل اختلاف هست که آقای قلی پور بیش از ۱۰ سال زحمت می کشند و اختلافات را حل می کنند و این مسائل ربطی به هیات مدیره ندارد. اینجا یک مجموعه بسیار دقیق و فعال هستند که شما می توانید بر اساس قرارداد شکایت کنید و حق و حقوقتان را دریافت کنید. بنابراین ربطی به هیات مدیره ندارد و اینکه کسی اول کارش باشد و یا پیشکسوت هم ربطی ندارد و این اتفاق سالهاست که از این طریق پی گیری می شود.
وی ادامه داد: این نابسامانی که در ارتباطات بازیگران برای فیلم هایی که در آنها بازی می کنند وجود دارد، نابسامانی از راس سینمای ایران است. یعنی از تهیه کننده، پخش کننده و کارگردان و بعد می رسد به بازیگر. فکر می کنم قبل از اینکه به این فکر کنیم که آیا ما به فکر کارهای نه فقط مادی که معنوی بازیگران باشیم، نمی توان گفت که در طول ماه چند بازیگر و یا چند پیشکسوت سینما هستند که ما مجبوریم و یا به دلخواه خودمان و یا به درخواست انجمن های مربوطه رسیدگی کنیم.
همایون اسعدیان هم در پاسخ به همین سوال بانی فیلم بیان کرد: این نهایت بی انصافی است که ما یعنی خانه سینما را متهم به اینکه فقط مراسم ختم برای بازیگران می گیرد.
وی با ذکر مثالی در این باره عنوان کرد: ما از لحظه ای که زنده یاد دری به شیراز منتقل شد، از طریق آقای شاهسواری پی گیر تک تک لحظاتشان در بیمارستان و خانواده شان بودیم. همین طور درباره زنده یاد صمدی هم این اتفاق افتاد و ما پی گیر بودیم. آقای شهسواری و من هم به طرق مختلف پیگیر این قضیه بودیم که به عنوان مثال با آقای عیاضی معاون وزیر بهداشت تماس بگیریم و خواهش کنیم که مسوولین وزارت بهداشت در شیراز به دیدار این دوستان بروند تا برای بهبود روحیه آنان از آنها عیادت کنند یک طرف و بحث مادی قضیه یک طرف دیگر. اما قرار نیست که ما این مسائل را شو بگذاریم و بیان کنیم. موقعی این دوستان با این موضوع روبرو می شوند که متاسفانه آقای دری فوت شد و فکر می کنند ما فقط برایشان مراسم گرفته ایم. در صورتی که این پروسه ای است که از ماه ها قبل برای این دوستان پی گیرش بودیم.
اسعدیان همچنین درباره پیگیری و حمایت خانه سینما از حقوق معنوی هنرمندان هم افزود: در موارد حقوقی هم باید عرض کنم دوستانی که قرارداد می بندند یا از زیرکی تهیه کنندگان است و یا از نا آگاهی خودشان این است که قراردادها یک بند آخر دارد به نام داوری که اگر به اختلاف خوردند، بتواند مشکل را حل کند. ما به همه می گوییم که بنویسند هیات داوری خانه سینما. دوستان خط روی این بند می کشند. بنابراین وقتی چنین نکته ای در قرارداد نمی آید، ما هیچ دخالتی نمی توانیم در این زمینه کنیم. البته بگذریم که ما همچنان در این کار هم دخالت می کنیم و از آنها می خواهیم که پاسخگو باشند. بنابراین این موارد را خودمان اول باید رعایت کنیم و بعد از محکمه ای و یا جایی متوقع باشیم که از ما حمایت کند.
مرتضی رزاق کریمی هم در ادامه صحبت های اسعدیان و معتمد اریا در پاسخ به این سوال گفت: صحبت های دوستان در این زمینه کامل بود. من فقط کوتاه عرض کنم که واقعا حضور آقای قلی پور در این زمینه بسیار موثر بوده است. خیلی از دوستان سینما قرارداد کاری را امضا کرده اند، اما نسخه ای از آن را دریافت نکرده اند و یا تضمین های لازم برای قراردادها وجود نداشته که در طرح ها و برنامه هایی که پیش رو داریم به این مسائل پرداخته شده است و مدنظر ما بوده که پیش بینی می کنم عمده ترین مسائل و مشکلاتی را که شما بیان کردید، به زودی حل شود.
اسعدیان همچنین درباره دستمزدهای نجومی برخی بازیگران هم گفت: متاسفانه امروز در پشت صحنه سینما شاهد رفتارهایی هستیم که خوشایند نیست. اینکه عوامل را با یکدیگر تفکیک کنند و مثلاً برخی بازیگران بر سر یک میز غذای بسیار بهتری از دیگران بخورند امر مذمومی است.شخصیت آدم‌ها را هویت خودشان تعیین می‌کند نه حرفه آنها. ما درباره دستمزد بازیگران و مسائلی که درباره آنها به وجود آمده با تهیه‌کنندگان جلساتی گذاشتیم و معتقدیم برای رفع این مشکل نیاز به یک عزم عمومی وجود دارد و تا موقعی که این عزم انجام نشود نمی ‌توان کاری پیش برد.
اسعدیان درباره روند معرفی فیلم به اسکار و حذف برخی نمایندگان معرفی شده به بنیاد سینمایی فارابی همچون محسن امیریوسفی نیز گفت: ما ۱۵ نفر را به نمایندگی از خانه سینما برای حضور در جلسات به فارابی معرفی کردیم و از نظر ما این ۱۵ نفر یکسان و برابر بودند و اگر امروز مثلاً درباره حذف یک فرد صحبت کنیم فرد دیگری اعتراض خواهد کرد که چرا درباره من صحبت نمی‌کنید.
وی ادامه داد: از میان این ۱۵ نفر فقط ملک جهان خزائی به دلیل اینکه در کشور حضور نداشت حذف شد و آتوسا قلم‌فرسایی جایگزین وی شد.
او با اشاره به اینکه در خانه سینما گزارش‌های مالی کاملاً شفاف است گفت: کل بودجه خانه سینما در سال ۵ میلیارد تومان است و از این ۵ میلیارد تومان باید همه هزینه‌ها همچون بیمه تکمیلی، درمان، جشن‌های خانه سینما و کمک به اعضا و همچنین دستمزدها پرداخت شود.
فاطمه معتمدآریا عضو هیات مدیره خانه سینما نیز گفت: متاسفانه خانه سینما سال‌ها با یک ساختار مشخص فعالیت نمی‌کرده و معلوم نیست که چه کسی در چه جایگاهی چه وظیفه و حقی دارد. به همین دلیل ما از یک تیم حرفه‌ای و خردمندانه که در وزارت ارشاد فعالیت می‌کند با همکاری دفتر پژوهش‌های سازمان سینمایی دعوت کردیم تا ما را در طراحی ساختار مدون همراهی و کمک کنند.
وی ادامه داد: از دیماه سال گذشته روند طراحی ساختار آغاز شده است و در این طراحی از مرحله عضوگیری تا فعالیت صنوف و همچنین خدماتی که باید به اعضا ارائه شود مد نظر قرار گرفته است.
معتمدآریا با اشاره به اینکه به دنبال اصلاح قراردادها در سینما هستند گفت: هر قراردادی یک قرارداد دو نفره است و همه تلاش ما این است که حقوق دو طرف در یک قرارداد کاملاً رعایت شود. متاسفانه نابسامانی در دستمزدها وجود دارد و تلاش داریم این مسئله حل شود.
معتمدآریا با گلایه از شایعه‌سازی در فضای سینما گفت: تا پیش از رواج سایت‌های اینترنتی و اینکه برای برخی فالور ملاک عمل باشد ما شاهد فضای بهتری بودیم اما متاسفانه این روزها گروهی به دنبال دیده شدن هستند به هر قیمتی.
مرتضی رزاق‌کریمی که مسئولیت طراحی قرارداد تیپ را در خانه سینما برعهده گرفته گفت: بیش از دو دهه است که قراردادهایی که در سینما بین افراد منعقد می‌شد یکسان و همسان نبود. از یک سال قبل هیات مدیره مصوب کرد که برای طراحی قرارداد تیپ کارگروهی را تشکیل بدهد. در این کارگروه من در کنار تورج منصوری، قاسم قلی‌پور، ناصر عنصری، جمال خندان‌کوچکی وکیل و حقوق‌دان جلساتی را برگزار کردیم و با تک‌تک اعضای صنوف درباره حقوق متقابل بحث شد.
وی ادامه داد: نسخه اولیه و پیش‌نویس قرارداد تیپ برای حدود ۲۰ صنف و حرفه نوشته شده و در مرحله ویراش نهایی قرار دارد و امیدواریم با عمل به این قراردادها مباحثی همچون امنیت شغلی و همچنین پرداخت به موقع دستمزدها به خوبی انجام شود.
رزاق‌کریمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که آیا در قرارداد تیپ وضعیت دستمزد بازیگران و عوامل نیز بررسی خواهد شد یا خیر گفت: در هیچ کجای دنیا در قراردادهای تیپ میزان دستمزد و کف و سقف آن تعیین نمی‌شود و مبنای حقوق در هر حرفه متفاوت است. بلکه ما در این قراردادها به دنبال این هستیم که کارگردان و تهیه‌کننده و سایر عوامل کاملاً شفاف مشخص شود که در برابر یکدیگر چه حقوق و وظایفی دارند.
روانبخش صادقی که مسئولیت راه‌اندازی سایت فروش بلیت و همچنین تلویزیون اینترنتی را برعهده دارد گفت: امروز حرکت به سمت دیجیتال امری اجتناب‌ناپذیر است به همین دلیل ما تلاش داریم تا فعالیت‌ها را در بستر اینترنت و دیجیتال ادامه بدهیم از همین رو سایت فروش بلیت سینماها به نام فیلم تیکت طراحی شده که به زودی راه‌اندازی می‌شود و اپلیکیشن خانه سینما نیز به زودی رونمایی خواهد شد. همچنین تلویزیون اینترنتی خانه سینما به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون نحوه فعالیت فیلم تیکت و تلویزیون اینترنتی خانه سینما گفت: بعضاً ایراداتی درباره فروش بلیت‌های فیلم‌های سینمایی در سایت‌ها وجود داشته که ما در سایت فیلم تیکت این مشکلات را رفع کرده‌ایم و همچنین با صاحبان فیلم‌ها وسینماداران برای راه‌اندازی این سایت هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و فعالیت این سایت به هیچ عنوان مشکلی با فعالیت سایت سینما تیکت ندارد و حتی در مواردی این دو سایت به هم متصل می‌شوند.
صادقی درباره تلویزیون اینترنتی گفت: اولین مرحله راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی خانه سینما استیریم لایو است که ما در آن برخی برنامه‌های خانه سینما و همچنین ویدئوهایی که در خانه تولید می‌شود را منتشر می‌کنیم. فعالیت این تلویزیون فعلاً به صورت آی‌ پی‌ تی‌ وی خواهد بود و به دنبال آن هستیم که با کسب مجوز وی‌ او‌ دی امکان نمایش فیلم‌های سینمایی را نیز فراهم کنیم.
وی ادامه داد: قطعاً از فعالیت سایت فیلم تیکت و همچنین تلویزیون اینترنتی منافع بیشتری از لحاظ مادی برای سینماگران به دنبال خواهد داشت.
کامران ملکی عضو دیگر هیات مدیره خانه سینما با اشاره به حواشی‌ای که در روزهای اخیر پیرامون واگذاری بحث روابط عمومی درخانه سینما مطرح شده گفت: من از زمانی که در سینما فعالیت جدی خود را آغاز کرده‌ام با منوچهر شاهسواری دوست بودم و امروز در یکی از بهترین‌ دوره‌های هیات مدیره خانه سینما در این خانه فعالیت می‌کنم.
وی ادامه داد: ما در هیات مدیره خانه سینما بدون هیچ تعارفی تلاش داریم تا مشکلات سینماگران و مخصوصاً مشکلات معیشتی را حل کنیم اما خود من از یک سال پیش معتقد بودم که توجه به فضای رسانه نیاز به یک نیروی جوان و تازه‌کار دارد و به همین دلیل تقاضای استعفا داده بودم اما با آن مخالفت می‌شد. امروز ما در هیات مدیره خانه سینما تفاوت نگاه داریم اما اختلاف نداریم.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در پاسخ به سوالی پیرامون پرداخت نشدن هزینه درمان بیمه شدگان بیمه تکمیلی گفت: تلاش کردیم هر فردی که از طرف خانه سینما برای بیمه تکمیلی معرفی شده و اسناد خود را ارائه کرده هزینه‌های درمان خود را بگیرد و بیش از ۳ میلیارد تومان سال گذشته هزینه درمان به متقاضیان پرداخت شده است.
وی درباره نامه محرمانه‌ای که ازسوی سازمان بازرسی به خانه سینما ارسال شده گفت: سازمان بازرسی از نامش مشخص است که وظیفه‌اش بررسی و بازرسی مسائل حقوقی و مالی است اما اینکه ما تصور کنیم هرجا نام این سازمان می‌آید حتماً تخلفی رخ داده درست نیست. اسفند سال ۹۶ ازسوی سازمان بازرسی نامه‌ای برای ما ارسال شد که اصلاً محرمانه نبود و درباره آن نیز پاسخگویی صورت گرفت.

نوشته خانه سینما فقط مراسم ختم برگزار نمی کند! اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.