فیلم دونی|دانلود فیلم

روحت شاد ناصر خان - فیلم دونی|دانلود فیلم

توضیحات
---
  • تاریخ : ۸ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 40 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای روحت شاد ناصر خان بسته هستند

بانی فیلم،گروه سینمای ایران – نصیبه کریمی: ناصر ملک مطیعی نیاز به معرفی ندارد. نسل قدیم از او و نقش آفرینی های ماندگارش آنقدر خاطره دارند که سالیان سال نام این بازیگر محبوب در ذهنشان به نیکی نقش بسته و نسل جدید هم از خاطرات او بسیار شنیده اند. هنوز هم صدای «کجایی قیصر که داداشت رو کشتند» فرمون در حافظه سینمایی نسل قدیم و جدید طنین انداز و زنده است! کسی که همواره نماد جوانمردی و مردانگی بود و تندیس غیرت ایرانی. صلابت نگاه و صدایش به او قدرت می بخشید که انگار حضور او در صحنه، تکیه گاه هر سکانسی می شد.
هنوز هیچ بازیگری مانند او نتوانسته نقش «امیرکبیر» را با صلابت بازی کند که شک کنی آنکه پشت این گریم است، کسی نیست جز ناصر ملک مطیعی، بازیگر و کارگردان پیشکسوت سینمای ایران سالها از سینما که همه زندگی اش جلوی دوربین سینما گذشته، به دلایلی دور بود. در حالی که خیلی از بازیگران پیش از انقلاب مهاجرت کردند اما او تا لحظه مرگ در ایران ماند با وجود اینکه اجازه نداشت در هیچ فیلمی بازی کند. اما اینکه چرا ناصر ملک مطیعی بعد از گذشت سالها هنوز در ذهن مردم جای گرفته، اساساً در سیستم ستاره سالاری چگونه توانست دوام بیاورد، آیا نظیر او در سینمای پس از انقلاب به منصه ظهور میرسد،او در جغرافیای زمانی و مکانی خود چرا تبدیل به بازیگر پرفروش شد، در چه مسیر زمانی بوجود آمد و نکته های بی شمار دیگر که نیاز بازخوانی دوباره تاریخ سینما را طلب می کند.
هنرمندان در سوگ ناصر ملک مطیعی از جایگاه این هنرمند فقید به بانی فیلم گفتند.
***
جمشید مشایخی:
اولین دیدار و آشنایی من و ناصر ملک‌ مطیعی در فیلم «قیصر» بود

جمشید مشایخی بیش از هر هنرمند دیگری با ناصر ملک‌ مطیعی همکاری داشته است. شاید درخشان‌ ترین همکاری این دو در فیلم «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی رقم خورد. مشایخی گلایه دارد که چرا بعد از درگذشت هنرمندان‌ مان تازه یادمان می‌ افتد که باید از آنها یاد کنیم.
بازیگر «کمال الملک» درباره جایگاه ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران، به بانی فیلم گفت: اکنون که رفته درباره ناصر ملک ‌مطیعی چه می‌ توان گفت؟! به هر حال ما خاطرات زیادی با هم داشتیم.هر چند بسیاری از این خاطرات می‌ توانند بد باشند اما اغلب آنها نیز خوب بودند و لحظه های مشترک به یاد ماندنی ای را با هم سپری کردیم. البته جای ناصر ملک‌ مطیعی همیشه خالی خواهد بود. او یکی از کسانی بود که برای سینما زحمات زیادی کشید.
بازیگر «هزاردستان» ادامه داد: پیشکسوتان و کسانی که برای هنر و سینمای ایران زحمت کشیده‌ اند، قابل تقدیر و ارزشمند هستند و باید به آنان احترام گذاشت. چرا زمانی که یک نفر فوت می کند، تازه یادمان می‌ افتد که او چقدر عزیز و مهم بوده است؟! این اخلاق و رفتار خوبی با هنرمندان این کشور نیست.
بازیگر «جرم» درباره همکاری با ناصر ملک ‌مطیعی در فیلم‌های مختلف، گفت: ما در فیلم‌ های زیادی با هم همکاری داشتیم. در سریال «سلطان صاحبقران» هم با هم همکاری داشتیم. من نقش «ناصرالدین ‌شاه» را بازی می کردم و آقای ملک‌ مطیعی هم نقش «امیرکبیر» را بازی می کرد. البته در فیلم «پل» هم با هم همکاری داشتیم. شاید درخشان‌ ترین کار ما در فیلم «قیصر» بود. این فیلم یکی از بهترین آثار سینمای ایران است و کسی آن را از یاد نخواهد برد. اولین دیدار و آشنایی ما در فیلم «قیصر» بود. بهروز وثوقی، من و ناصر ملک‌ مطیعی در آن زمان خاطرات عجیب و غریبی با هم داشتیم. بهروز وثوقی آن زمان ۳۳ سال داشت، من ۳۵ سالم بود و ناصر ملک‌ مطیعی هم ۳۹ ساله بود.
مشایخی در پایان گفت: خدا ناصر ملک‌ مطیعی را رحمت کند. به همه هواداران و خانواده او تسلیت می‌ گویم. هر کسی که از بین ما می رود با خود کلی خاطره و تاریخ را می‌ برد.
***
سعید راد:
ملک مطیعی پیش و پس از انقلاب مردمی و محبوب بود

سعید راد در سه فیلم با ناصر ملک مطیعی همبازی بود که آخرین همکاریشان مربوط می شود به فیلم «برزخی ها» به کارگردانی ایرج قادری.
بازیگر «دوئل» در این باره به بانی فیلم گفت: ناصر ملک مطیعی جزو اولین بازیگران سینمای ایران قبل از انقلاب بود. بازیگری بود که همیشه فیلم هایش با استقبال گرمی روبه رو می شد.او جزو معدود بازیگرانی بود چه قبل از انقلاب چه بعد از انقلاب که مردمی و محبوب بود و ماند. متأسفم که غریبانه از بین ما رفت.
بازیگر «صبح روز چهارم» در پاسخ به اینکه چرا ملک مطیعی بعد از گذشت سالها هنوز در ذهن مردم جای گرفته ، افزود: او کارهای بسیار زیاد و خوبی داشت، اما یکی از بهترین کارهایش را نقش «امیرکبیر» می دانم و در آن کار فوق العاده بازی کرد. در سینما فیلم «شورشی» را از او پسندیدم. در هر حال نوع شخصیت و نگاهش، درویش مسلک بود.ما در سه فیلم همبازی بودیم که آخرین فیلم به نام «برزخی ها» به همراه محمدعلی فردین و به کارگردانی ایرج قادری ساخته شد. یک مقدار دور بودن از سینما باعث شد مردم نگاهشان از لحاظ عاطفی و محبت کردن به او بیشتر شود. همیشه سوالم این بوده چرا یک بازیگر نباید بازی کند؟! چه اتفاقی می افتد که چنین شرایطی ایجاد می شود؟! من هم بعد از گذشت ۲۰ سال به ایران بازگشتم و بازی کردم.
وی در پایان گفت: دو برنامه پرمخاطب «دورهمی» و «من و شما» که ناصر ملک مطیعی مهمان آن بود، چه اشکالی داشتند که پخش نشدند؟! چه اتفاقی می افتاد؟! سالها گذشته و باید یک مقدار مهربان تر به این قضیه نگاه کنیم. عقیده ام بر این است همیشه مردم حرف اول را در وادی هنر می زنند و تصمیم می گیرند چه کسی در قلب شان حک شود و با چه کسی خاطره بسازند.
***
گوهر خیراندیش:

چرا باید بازیگران پیشکسوت قبل از انقلاب سالها در خانه بنشینند
گوهر خیراندیش در فیلم «نقش نگار» به کارگردانی علی عطشانی به عنوان آخرین بازی ناصر ملک مطیعی با او همبازی بود.
بازیگر «دشمن زن» که بزودی این فیلم را در نوبت اکران دارد، در این خصوص، به بانی فیلم گفت: متأسفم از اینکه وقتی ایشان در بیمارستان بستری بودند، ایران نبودم  در حالی که می خواستم همین امروز به عیادتشان بروم،متاسفانه شنیدم فوت کردند.من شانس این را داشتم تا درفیلم نقشِ نگار پس از چهل سال دورى از سینما در مقابلش بنشینم و از بازیش لذت ببرم. وقتى قرار شد دیالوگهاى فیلم را بگوید حرفهاى دلش را با بغض طورى بیان کرد که همه شگفت زده شدیم و کارگردان همین صحنه را در فیلم گذاشت .پس از آن دیگر ارتباط ما با خانواده و ایشان ادامه داشت . زمانى که بخاطر فیلم آذر ، شهدخت ، پرویز  و دیگران دچار سانحه شدم با فرزند و یار همیشگى اش شهرام خان به عیادتم امدند . همیشه غصه میخوردم که چرا هنرمندان ِ عزیزى چون ناصر خان ِ ملک مطیعى ، بهروز وثوقى عزیز ، بهمن مفید ، نصرت الله وحدت ، همایون ،نصرت کریمى یا خانم ِ پورى بنایی و دیگر هنرمندانى که طى این سالها نتوانستند مثل خانم پروین سلیمانى ، اقاى داود رشیدى ، خانم نادره ، خانم افرین عبیسى، اقاى گرجى ،اقاى ورشوچى ، آقاى راد ، اقاى ایرج قادرى ، اقاى کیمیایی و …چرا باید بازیگران پیشکسوت قبل از انقلاب سالها در خانه بنشینند و یار دور از وطن باشند و نتوانند به کارشان ادامه بدهند. اینها بازیگرانى هستند که نسلى از جامعه با آنها خاطره دارند نسلى  بی تکرار که تا همیشه در قلب مردم خواهند بود.بازیگر سریالِ «یوار به دیوار» ادامه داد: بهتر است تا وقتی این عزیزان زنده اند به فکرشان باشیم و قدرشان را بدانیم.
بازیگر «فصل نرگس» در پاسخ به اینکه چرا بعد از گذشت سالها  ملک مطیعی و امثال آنها هنوز در ذهن مردم جای گرفته اند و اینکه مهمترین فیلم هایش در سینمای ایران را کدام است ، افزود: در همه فیلم هایش عناصری چون مردانگی،جاودانگی، مروت، گذشت و نجابت جاری بود. جا داشت در این سالها  از این اسطوره تکراری نشدنی سینمای ایران برای کار دعوت به عمل مى آوردند. این اواخر دو شبکه  صدا و سیما از او دعوت کردند ولى متآسفانه مصاحبه ایشان راپخش نکردند. در حالیکه هادى قندى تهیه کننده برنامه به من خبر داد که قرار است مصاحبه ایشان از شبکه پخش بشود  من بی صبرانه منتظر بودم و به همه اطلاع دادم و بخشى از مصاحبه را  باحضور اقاى على پروین در اینستاگرام خودم گذاشتم ولى متآسفانه این مصاحبه پخش نشد . ناصر خان ما را براى همه کوتاهى هایمان ببخش ابر مردِ سینما اسطوره صبر و شکیبایی.

***
تورج منصوری:
ناصر ملک مطیعی اسطوره محبوبی بود

تورج منصوری معتقد است: حضور در مجموعه کارهایی مردم پسند، از یک آدم معمولی، اسطوره منحصر به فرد و محبوبی به نام ناصر ملک مطیعی ساخت.
کارگردان فیلم «انتخاب» درباره جایگاه ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران، به بانی فیلم گفت: جایگاه یک بازیگر و یک ستاره سینما را مردم تعیین می کنند و آنان هستند که اجازه می دهند نام چه کسی در قلب شان حک شود. ملک مطیعی یکی از این هنرمندانی بود و در قلب تمام علاقمندان به سینما و سینماروها باقی خواهد ماند.
این مدیر فیلمبرداری سرشناس سینمای ایران ادامه داد: ملک مطیعی در حقیقت خودش را به طور کامل در اختیار فیلم هایش قرار می داد و با دل و جان جلوی دوربین ظاهر می شد. نقش کوتاهی که در فیلم «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی را داشت، یک نقش تمام و کمال هست.او در واقع بازیگری بود که در قالب یک نقش جا می افتاد و کاملاً خودش را با آن کاراکتر تطبیق می داد.
منصوری درباره رفتار و برخورد مدیران سینما و روسای تلویزیون با این دست هنرمندان افزود: امیدوارم افرادی که تصمیم گیرنده هستند، در قبال ستاره های محبوب مردم یک مقدار روی تصمیمات شان توجه کنند تا بعد از رفتن این ستاره ها و از دست رفتن فرصتها غبطه نخوریم.
***
کامران قدکچیان:
اسطوره ای که جایش در سینمای ایران خالی بود

کامران قدکچیان کارگردان فیلم «تا آخرین نفس» که در سال ۵۷ علاوه بر کارگردانی همبازی ناصر ملک مطیعی نیز در این فیلم بود،از درگذشت او ابراز تاسف می کند.
کارگردان فیلم «کوچه پس کوچه های شمرون» به بانی فیلم گفت: ناصر ملک مطیعی یک اسطوره بود. اسطوره ای که جایش در سینمای ایران خالی بود. در این ۴۰ سال اجازه ندادند او به کارش ادامه بدهد. واقعاً خیانت به سینمای ایران بود و حیف شد. ما تاریخی را که قابل خواندن نبود، راحت از طریق تصاویری که او در نقش «امیرکبیر» ایفا کرد به راحتی با چشمانمان دیدیم به جای اینکه بخوانیم و لذت زیادی هم بردیم. تمام خدمت و زحماتی که ملک مطیعی برای سینمای ایران ارائه کرد، ماندگار شد.
کارگردان «دختر شاه پریون» درباره مهمترین فیلم های ملک مطیعی گفت: از جمله فیلم هایی که دستیار مرحوم علی حاتمی بودم، دو- سه فیلم بازی کردند مثل«بابا شَمل»، «قلندر» و… که جزو آثار ماندگار هستند.
کارگردان «بهشت پنهان» در پاسخ به اینکه چرا ملک مطیعی و امثال او همچنان در بین مردم محبوب محسوب می شوند، افزود: مردم بودند که ملک مطیعی را اسطوره کردند. همان طور که فردین را دوست داشتند. نمادی از لوطی گری، گذشت، انسانیت، مردانگی و… در خصوصیاتشان تبلور پیدا کرد و همین برای مردم تبدیل به سمبل شد.
***
داریوش ارجمند:
ناصر ملک مطیعی خاطره سینمای ایران بود

داریوش ارجمند معتقد است: ناصر ملک مطیعی، خاطره سینمای ایران بود و رفتار خوبی با او نشد.
بازیگر فیلم «چراغ های ناتمام» درباره جایگاه ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران به بانی فیلم گفت: ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران جایگاه بزرگی داشته و دارد و کارهای ماندگاری از خود به جای گذاشت. او هنرمند مردمی و محبوب سینمای ایران بود. باعث تأسف است که ایشان را از دست داده ایم.
بازیگر «رییس» درباره رفتار و برخورد مدیران سینما و روسای تلویزیون با این دست هنرمندان، افزود:البته این رفتارها جای تاسف دارد ولی معتقدم این حرفها هیچ تغییری در برخورد های نامهربانانه مسئولان ایجاد نمی کند.به قول حافظ «چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو» که حکایت این روزهای سینما و تلویزیون ایران را دارد. این دست هنرمندان از حافظه مردم پاک نمی شوند. ایشان خاطره سینمای ایران بود و رفتار خوبی با او نشد.
***
کامبوزیا پرتوی:
برای هر نقشی آمادگی لازم را داشت

کامبوزیا پرتوی معتقد است: ناصر ملک مطیعی از آن دست بازیگرانی بود که دوست داشت کاراکترهای مختلف را در سینمای ایران تجربه کند.
کارگردان فیلم «کامیون» درباره جایگاه ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران به بانی فیلم گفت: در این چند روز اخیر دیدید که ناصر ملک مطیعی چه محبوبیتی در بین مردم ایران داشت. در دوره ای سینما ستاره پرست بود؛ یعنی مردم سینما را به خاطر بازیگرانی که ستاره بودند، دوست داشتند. ملک مطیعی هم جایگاهش در آن سال های ابتدایی که وارد سینما شد، پیدا کرد.او از آن دست بازیگرانی بود که دوست داشت کاراکترهای مختلف را در سینمای ایران تجربه کند و برای هر نقشی آمادگی لازم را داشت. مثلاً در سن جوانی فیلم «لذت و گناه» را در نقش یک پیرمرد معتاد با استادی تمام بازی کرد.خلاصه بازیگری بود که برای نقش هایش زحمات بسیاری می کشید و همین هم باعث شد، به یک بازیگر محبوب و مردمی بدل شود.
***
عنایت بخشی:
سالها طول خواهد کشید تا امثال ناصر ملک مطیعی ها و… به چنین درجه ای برسند

عنایت بخشی اعتقاد دارد: ناصر ملک مطیعی آثاری بیاد ماندنی را از خودش به یادگار گذاشت.
بازیگر «معمای شاه» درباره جایگاه ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران، به بانی فیلم گفت: به نظرم او جزو تک ستاره های سینمای ایران بود و همه سینماروها که علاقمند به سینما هستند، به این واقفند. سالها طول خواهد کشید تا امثال ناصر ملک مطیعی ها و… به چنین درجه ای از هنر و محبوبیت برسند. او کارهای با ارزش و زیادی انجام داد.
بازیگر سریال «هست و نیست» درباره مهمترین فیلم هایش، عنوان کرد: او کارهای مهم بسیاری در سینما داشت، اما نقش کوتاهی که در فیلم «قیصر» به کارگردانی مسعود کیمیایی بازی کرد، اثر ماندگاری در سینمای ایران به جا گذاشت. همچنین نقش آفرینی مرحوم ملک مطیعی در «سلطان صاحبقران» به کارگردانی علی حاتمی معرکه بود. اینها کارهایی بود که تکرار نخواهد شد و او آثاری به یاد ماندنی را از خودش به یادگار گذاشت. یادش گرامی و امیدوارم خداوند رحمتش کند.
بازیگر سریال «محکومین» درباره رفتار و برخورد مدیران سینما و روسای تلویزیون با این دست هنرمندان پیشکسوت، افزود: او خیلی جدی و علاقمند به کارش بود. برای کارهایش تلاش و زحمات بسیاری کشید. نمی دانم چرا نسبت به یک سری از هنرمندان پیشکسوت نامهربانی شده است؟! ملک مطیعی واقعاً مشکل و مسئله ای نداشت.

نوشته روحت شاد ناصر خان اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.