فیلم دونی|دانلود فیلم

چند خبر از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - فیلم دونی|دانلود فیلم

توضیحات
---
  • تاریخ : ۲ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 15 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای چند خبر از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر بسته هستند

«دارالفنون» به گام آخر رسید

مدیر بخش «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از اعطای گواهی شرکت در کارگاه های تخصصی این بخش به هنرجویان خبر داد.

به گزارش رسیده، مازیار میری مدیر بخش «دارالفنون» با مطلوب ارزیابی کردن نتایج کارگاه های این بخش طی روزهای برگزاری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: اختتامیه بخش «دارالفنون» فردا سه شنبه ۳ اردیبهشت از ساعت ۱۷ در مدرسه دارالفنون برگزار و در این مراسم گواهی شرکت در این کارگاه ها به شرکت کنندگان اهدا می شود.

میری در پاسخ به این که چقدر این گواهی از نظر بین المللی معتبر است، عنوان کرد: این گواهی تاییدی بر حضور هنرجویان در یک رویداد جهانی سینمایی با حضور کشورهای مختلف است. مدرسان کارگاه های ما همگی از سینماگران شناخته شده سینمای ایران و جهان هستند و از این منظر هم گواهی ما اعتبار دارد.

وی افزود: در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۱۰ هنرجوی ایرانی و خارجی از ۲۷ کشور  در کارگاه های تخصصی بخش «دارالفنون» شرکت کردند.

میری با جمع بندی اقدامات بخش «دارالفنون» عنوان کرد: به نظرم کارگاه های بخش «دارالفنون» نسبت به دوره گذشته هم از نظر کمی و کیفی بهتر برگزار شد و هنرجویان استقبال خوبی از کارگاه ها داشتند.

وی در پایان گفت: نمایندگان رسانه ها می توانند برای پوشش خبری اختتامیه بخش دارالفنون سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در این مراسم شرکت کنند.

آخرین کارگاه «دارالفنون» فردا ساعت ۹:۳۰ صبح با حضور الیور استون در سالن شماره ۳ برگزار می شود.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

 

برنامه ریز فیلم کوتاه جشنواره برلین:

فیلم کوتاه مانند بیزینس کارت شما است/ راهکارهایی برای حضور در جشنواره ها

آنا هنکل دونرسمارک مشاور و برنامه ریز جشنواره های فیلم کوتاه در آلمان تجربیات خود از نحوه حضور و موفقیت در جشنواره های فیلم کوتاه جهان را تشریح کرد.

به گزارش رسیده، «پَنِل فرصت های فیلم کوتاه» بعد از ظهر یکشنبه دوم اردیبهشت در کاخ جشنواره سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد.

آنا هنکل دونرسمارک مشاور و برنامه ریز فیلم کوتاه جشنواره برلین در این پَنِل به تشریح نحوه انتخاب برخی از جشنواره های آلمانی در زمینه فیلم کوتاه پرداخت.

وی در ابتدا با تشکر از سفارت آلمان در ایران به خاطر دعوتش به ایران در مورد جشنواره های فیلم کشور آلمان گفت: در کشور من جشنواره ها آنقدر زیاد هستند که شاید در ابتدا گیج کننده به نظر برسند برای همین تنها در مورد جشنواره های فیلم کوتاه صحبت می کنم. فکر می کنم وب سایت www.shortfilm.de زمینه مناسبی برای آشنایی با جشنواره های فیلم کوتاه در آلمان باشد. این وب سایت به دو زبان انگلیسی و آلمانی مخاطبان را از تمامی اتفاقات جشنواره های فیلم کوتاه در آلمان مطلع می کند.

دونر سمارک با معرفی چند جشنواره معتبر فیلم کوتاه گفت: برای اکثر جشنواره ها این موضوع خیلی مهم است که فیلم صاحب اثر، اولین حضورش را در عرصه نمایش در آن جشنواره تجربه کند برای همین اگر فیلمتان را در جشنواره ای شرکت داده باشید دیگر نمی توانید آن را به فستیوال های بزرگی مانند برلین ارسال کنید.

این کارشناس عرصه فیلم کوتاه با اشاره به اینکه تعداد متعدد آثار ارسالی به جشنواره های بزرگ شانس پذیرفته شدن در آنها را کاهش می دهد، تصریح کرد: اگر اثرتان ژانر خاصی داشته باشد فرصت موفقیت بیشتری دارید به ویژه اگر آن را به جشنواره های ژانرمحور بفرستید. همچنین می توانید اثر خود را به جشنواره هایی که در آنها شاخص انتخاب قشر فیلمساز (مثلاً دانشجویان) و یا قشر مخاطبان (مثلاً کودکان) هستند ارسال کنید تا شانس حضور بیشتری داشته باشید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در آلمان جشنواره هایی در مورد زنان، حقوق بشر، ترس، رقص و یا حتی دوچرخه وجود دارد.

دونرسمارک سپس با معرفی جشنواره دوسالانه «Zebra poetry Film Festival» به عنوان جشنواره ای که کلیپ های شعر را به داوری می نشیند، تصریح کرد: این خیلی عجیب است که ایران در این جشنواره حضور ضعیفی دارد چراکه شعر نقش پررنگی را در فرهنگ این کشور بازی می کند.

وی جشنواره KASSELER DOKumentarfilm und Video FEST را جشنواره دیگر فیلم کوتاه آلمان معرفی و عنوان کرد: این جشنواره مربوط به فیلم های کوتاه تجربی و مستند است. اما خصوصیت بارز این جشنواره راه دادن فیلم های کوتاه تا ۶۰ دقیقه به بخش مسابقه است. همانطور که می دانید جشنواره های کمی هستند که فیلم های با زمان بالای ۳۰ دقیقه را می پذیرند در این جشنواره هر سال از بین بیش از ۲۴۰۰ فیلم، ۱۰۰ فیلم انتخاب می شود تا در جشنواره حضور داشته باشد. همچنین ما فیلم ها را بر اساس محوریت موضوعی شان طبقه بندی می کنیم بر همین اساس پرتعدادترین فیلم هایی را که یک موضوع یا تِمی مشابه دارند برای جشنواره انتخاب می کنیم بنابراین حتی اگر فیلمی خوب باشد ولی آن تِم را نداشته باشد آن را کنار می گذاریم.

برنامه ریز جشنواره های فیلم کوتاه در آلمان، ادامه صحبت هایش را به جشنواره فیلم برلین اختصاص داد و گفت: فیلم کوتاه مانند بیزینس کارت شما می ماند و با آن می توانید خود را معرفی کنید. اگر می خواهید فیلمتان را به جشنواره برلین (BERLINALE SHORTS) بفرستید باید زیر ۳۰ دقیقه باشد و همچنین اولین اکران جهانی اش را تجربه کند.

وی در پایان گفت: گاهی گفته می شود اگر سینما را با ادبیات مقایسه کنیم رُمان یعنی فیلم بلند و داستان کوتاه یعنی فیلم کوتاه اما در نگاه جشنواره فیلم کوتاه برلین، فیلم کوتاه مانند شعر در ادبیات است. شما با فیلم کوتاه می توانید کاری کنید که با فیلم بلند نمی تواند انجام دهید. بر همین اساس در جشنواره برلین هر سال از بین چهار هزار فیلمی که به جشنواره می رسد ما اجازه داریم حداکثر ۳۰ فیلم را انتخاب کنیم،  اما این نگاه در جشنواره هایی مانند کن وجود ندارد و آنها دوست دارند افراد مستعد را شناسایی کنند تا در آینده زمینه همکاری با آنها را فراهم آورند.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

 

۲ هزار دانش آموز در سومین روز «زنگ هفتم» فیلم دیدند

دو هزار دانش آموز در ویژه‌برنامه «زنگ هفتم» به تماشای «شیر» و «شازده کوچولو» و «افق زیبا» نشستند.

به گزارش رسیده، ۲ هزار دانش آموز تهرانی امروز دوم اردیبهشت‌ و در سومین روز از آغاز به کار بخش «زنگ هفتم» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به تماشای فیلم های «شیر» محصول مشترک استرالیا و انگلیس و انیمیشن سینمایی «شازده کوچولو» از فرانسه و «افق زیبا» محصول مشترک سوییس و اتیوپی نشستند.

دانش آموزان تهرانی امروز صبح در ۱۰ پردیس و سینماهای تهران به تماشای آثار نشستند و پایان هر فیلم با نوشتن نظرات و انتقادات خود در قالب یادداشتی کوتاه در مسابقه نظرسنجی شرکت کردند.

فیلم های «ال کلاسیکو»، «شازده کوچولو»،«فیلشاه»، «شیرو»، «افق زیبا»، «۱۵۰ میلی گرم»، «حریف تمرینی» در ۱۰ پردیس سینمایی و سینما (راگا، رازی، ملت، ماندانا، فلسطین، فرهنگ، آزادی، چارسو، تماشا و مگامال) برای دانش آموزان به نمایش گذاشته می شود.

ویژه برنامه «زنگ هفتم» از ۲۹ فروردین در ۱۰ سینما کار خود را آغاز کرده و تا ۵ اردیبهشت ادامه دارد.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

 

 

کتابی درباره عباس کیارستمی رونمایی می‌شود

کتاب «سینمایی دیگر؛ چند مقاله و گفت و گو درباره سینمای عباس کیارستمی» ۳ اردیبهشت ماه در هم‌اندیشی «مطالعات جشنواره» در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر رونمایی می شود.

به گزارش رسیده، سیدعماد حسینی مسئول واحد پژوهش و انتشارات کمیته علمی و دانشگاهی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره رونمایی از کتابی درباره عباس کیارستمی در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: مراسم رونمایی از کتاب «سینمایی دیگر؛ چند مقاله و گفت و گو درباره سینمای عباس کیارستمی» دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ در هم‌اندیشی «مطالعات جشنواره» در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر رونمایی می‌شود.

وی درباره کتاب «سینمایی دیگر؛ چند مقاله و گفت و گو درباره سینمای عباس کیارستمی» توضیح داد: این کتاب حاوی مقالات تالیفی و ترجمه با موضوع سینمای عباس کیارستمی و سه گفتگو است.

حسینی افزود: همچنین این کتاب شامل ۸ مقاله و سه گفتگو است که برخی از مقالات و گفتگوهای این کتاب حاصل کار پژوهشگران ایرانی و برخی نیز محصول تلاش صاحب‌نظران غیرایرانی است.

به گفته وی، هر یک از مقالات این کتاب از زاویه‌ای متفاوت به بخشی از آثار عباس کیارستمی می‌پردازد.

در بخشی از این کتاب که به کوشش سیدعماد حسینی منتشر شده است، به نقل از عباس کیارستمی آمده است: «برای اینکه جهانی باشی لازمه اش این است که وطنی باشی. یعنی محلی باشی؛ مال منطقه ای باشی، اصالتی داشته باشی، ریشه ای داشته باشی، اما نگاهت به جهان و امور جهان نگاه گسترده ای باشد. واقعیت این است که هرچند باید با نگاه جهانی اندیشید اما تعارف نداریم، ما اگر عمیقا به مسایل خودمان فکر کنیم در واقع جهانی اندیشیده ایم.

من نمی توانم به جهان فکر کنم وقتی دارم فیلم خودم را می سازم. من باید به خودم فکر کنم و عمیقا به خودم فکر کنم و اتفاقا فارغ از این وسوسه جهانی شدن اگر اینجور نگاه کنیم امکان دارد که شانس این را داشته باشیم که جهانی شویم.»

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

 

 

نوشته چند خبر از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

برچسب ها

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.